Raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska Gminy Goniądz do 2015 roku
Raport
z wykonania „Programu Ochrony Środowiska Gminy Goniądz do 2015 roku”
Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późniejszymi zmianami) przedkładam raport z wykonania zadań określonych „Programem Ochrony Środowiska Gminy Goniądz do 2015 roku” uchwalonym przez Radę Miejską w Goniądzu w dniu 28 kwietnia 2002r. (Uchwała Nr XXXIX/197/02).
Zadania i ich realizacja do czerwca 2006r.
I. Działania inwestycyjne
1.Budowa oczyszcalni ścieków w miejscowościach o zwartej zabudowie i już posiadających sieć wodociągową – Nie wybodowano oczyszczalni ścieków w miejscowościach wiejskich z uwagi na brak środków finansowych w budzecie gminy.
2. Modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków i dalsza rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Goniądzu
- wykonano workownice,
- wykonywane są naprawy bieżące w tym wymianę dmuchawy na energooszczędną,
- ukończono w całości kanalizację miasta Goniądza w 2005r.
- modernizacja oczyszczalni ścieków przewidziana jest na lata 2007-2009 w ramach II etapu Programu Leader realizowanego przez Związek Komunalny Biebrza.
- opracowana jest dokumentacja na budowę zbiorników retencyjnych o wartosci 5.000zł
Rozwiązanie gospodarki wodno – ściekowej we wsiach o rozproszonej zabudowie, poprzez budowę przydomowych oczyszczalni – gmina nie uczestniczyła w budowie przydomowych oczyszczalni ścieków, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków ujeta jest w limicie wydatków na programy wieloletnie 2007 – 2009 i realizowana ma być przy udziale Związku Komunalnego Biebrza w ramach opracowanej koncepcji programowo- przestrzennej gospodarki wodno-ściekowej dla gmin należących do Zwiazku. ( II etap Programu Leader).
3. Budowa sieci wodociągowych wraz z jednoczesną budową systemów kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków – wykonano w całości kolektor sanitarny w mieście Goniadz,
4. Opracowanie do dnia 30.06.2002r. przeglądów ekologicznych i stałych składowiska odpadów – dokonano przeglądów w 2002r.
5. Opracowanie i wdrozenie „Gminnego Planu Gospodarki Odpadami” – Plan Gospodarki Odpadami został opracowany i uchwalony w 2006r. Od 2006r. stopniowo realizowany.
6. Wprowadzenie do dnia 31.12.2002r. selektywnej zbiórki odpadów – selektywna zbiórka odpadów wprowadzana w gminie od 2006r.
7. Uzyskanie przez kierownika ist. składowiska świadctwa stwierdzającego kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami do dnia 30.06.2004r. – świadectwo wdane przez Wojewodę Podlaskiego dnia 16.06.2004r. stwierdzające posiadanie kwalifikacji w zakresie składowania odpadów –Panu J. Chilmonowi.
8. Wdrozenie i zrealizowanie wniosków wynikających z opracowanych przeglądów ekologicznych ist. skł. oraz uzyskanie do dnia 31.12.2002r. decyzji Starosty Monieckiego zatwierdzającej instrukcję eksploatacji składowiska odpadów – wnioski wynikające z opracowanych przegladów zrealizowano i uzyskano decyzję AV-7264-1-3/03 z dnia 05.02.2003r. Starosty Powiatowego w Mońkach zatwierdzajacą instrukcję eksploatacji składowiska odpadów.
9. Modernizacja systemów grzewczych w obiektach użyteczności publicznej oraz w bud. prywatnych wykorzystujących węgiel na systemy z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii ( np. drewno, energia słoneczna, biomasa) – wymieniono ogrzewanie węglowe w obiektach użytecznosci publicznej w trakcie realizacji programu ochrony środowiska i przed jego wejsciem w zycie w takich obiektach jak Gminny Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa w Downarach, Wroceniu, Osowcu. Ponadto bez zaangażowania środków finansowych z budzetu gminy ogrzewanie węglowe wymieniła Spółdzielnia Mieszkaniowa w Goniadzu oraz właściciele domów jednorodzinnych.
10. Budowa płyt gnojowych, zbiorników na gnojówkę i gnojowicę w rodzinnych gospodarstwach rolnych i skoncentrowanej produkcji zwierzęcej i wyposażenia tych gospodarstw w specjalistyczne urządzenia do zagospodarowania tych nawozów (możliwość skorzystania z funduszy pomocowych SAPARD)
Z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej Polska uzyskała pełne prawo do korzystania z pomocy przeznaczonej dla krajów członkowskich . Dzięki temu polscy rolnicy mogą skorzystać z pomocy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Na terenie gminy dużym zainteresowaniem rolników prowadzących hodowlę bydła mlecznego cieszyło się przedsięwzięcie dostosowania gospodarstw do standardów UNII, w zakresie wymagań dotyczących przechowywania nawozów naturalnych . W ramach tego schematu pomoc finansową można uzyskać na wyposażenie gospodarstw w płytę gnojową lub zbiornik na gnojówkę bądź gnojowicę. 50 rolników złożyło wnioski i otrzymało dofinansowanie. Działania te odbywają się bez udziału finansowego gminy przy doradztwie ODR i ARiMR.
11. Wymiana eternitowych pokryć dachowych zawierających azbest na materiały pokryciowe nie zawierające azbestu celem właściwego zagospodarowania odpadów niebezpiecznych – rolnicy składają pisemne deklaracje o ilościach budynków pokrytych eternitem i okresie w jakim dokonają wymiany pokryć. Odległy czas wymiany pokryć dachowych uzasadniają brakiem środków finansowych i dobrym stanem tych pokryć.
12. Uruchomienie właściwego systemu zbierania, transportu i unieszkodliwiania zwłok zwierzęcych – od dnia 01.03.2004r. na terenie gminy zorganizowano odbiór, transport i unieszkodliwianie zwłok zwierzęcych poprzez zawarcie umowy z Przedsiębiorstwem STRUGA S.A. zajmującym się zbiórką i utylizacją odpadów zwierzęcych (HRM) wysokiego (SRM) i szczególnego ryzyka. Miesięczny koszt gotowości odbioru odpadów wynosi 500zł + 7% VAT. Do 1.03.2004r. Gmina miała podpisana umowę z Zakładem Utylizacyjnym w Mońkach.
13. Poprawa stanu sanitarnego obiektów turystycznych oraz bazy wypoczynkowej – przeprowadzane są bieżące remonty i naprawy ponadto wybudowany kolektor sanitarny w Goniadzu umożliwił podłączenie się do sieci kanalizacyjnej wszystkich obiektów turystycznych. Przy udziale Zakładu Usług Komunalnych, Związku Komunalnego Biebrza oraz MPO zorganizowny jest odbiór i wywóz odpadów komunalnych.
14. Wdrożenie przez wytwarzających odpady nowoczesnych sposobów postępowania z odpadami – na terenie gminy nie występują zakłady wytwarzające odpady.
15. Budowa zbiorników małej i średniej retencji – w latach 2003 – 2006 nie prowadzono budowy małej i średniej retencji.
16. Modernizacja procesów technologicznych na energo i wodooszczędne oraz niskoemisyjne a ponadto stosowanie urządzeń technicznych ograniczających bądź eliminujących hałas , wibracje oraz promieniowanie elektromagnetyczne
- w stacjach hydroforowych: Osowiec, Białosuknia, Wroceń, Downary, Goniądz zainstalowano energoosczędne pompy
- wymiana ogrzewania węglowego na olejowe,
- na terenie Gminy nie wystepuja zakłady wymagajace ograniczenia hałasu, wibracji bądź promieniowania elektromagnetycznego.
17. Dbałość o uaktualnienie powszechnej ewidencji gruntów oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w celu ochrony lasów , użytków rolnych wysokiej jakości oraz prowadzenia racjonalnej eksploatacji złóż, rekultwacji wyrobisk i zalesiania gruntów rolnych
- od 2005r. prowadzona jest aktualizacja użytków , klasyfikacja gruntów miasta i gminy Goniądz. Na podstawie ustawy z dnia 8 czerwca 2001r. o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia (Dz. U. Nr 73, poz. 764) na terenie gminy zalesiono
18. Modernizacja ujęć wody pitnej zmierzająca do „ poddawania wody spełniającej wymogi Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4.09.2000r w sprawie warunków jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze, woda w kąpieliskach oraz zasad sprawowania kontroli jakosci wody przez organy Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 82, poz. 937) , dbałość aby ujęcia miały aktualne pozwolenia wodnoprane na eksloatację i pobór wody
- wymienia się żwirki w odżelaźniaczach, częste kontrole Inspekcji Sanitarnej, pozwolenia wodnoprawne aktualne
- wymieniono pompy głębinowe w ilości 5 szt w hydroforniach w Białósukni, Wroceniu, Downarach.
19. Nadzór nad realizacją przez właścicieli nieruchomosci i zarządców dróg obowiązku utrzymania czystości i porządku oraz sprawowania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie w zakresie objętym właściwością – z informacji pracownika odpowiedzialnego za ochronę środowiska – nadzór sprawowany na bieżąco, brak dokumentacji w tym zakresie.
II. DZIAŁANIA W ZAKRESIE EDUKACJI I REEDUKACJI
1 .Stworzenie dostępnego systemu informacji o środowisku i jego ochronie – pracownik Urzedu Miejskiego odpowiedzialny, zgodnie z zakresem czynności za ochronę środowiska w Gminie, udziela informacji ustnej osobom zainteresowanyym. Ponadto pracownik pismem z dnia 24.07.2006r. został zobowiązany do przygotowania informacji o środowisku i dokumentach o środowisku znajdujących się w gminie w formie elektronicznej, która zostanie umieszczona na stronie internetowej gminy Goniadz.
2. Ścisła współpraca z Biebrzańskim Parkiem Narodowym , Nadleśnictwem Rajgród i Knyszyn, pozarządowymi organizacjami ekologicznymi (np. Pracownią Architektury Żywej, Stowarzyszeniem Gmin Biebrzańskich) – współpraca przejawia się poprzez
- branie udziału w naradach, szkoleniach, warsztatach itp.
- opiniowaniu inwestycji realizowanych przez gminę i mieszkańców gminy,
- zalesianiu i pozyskiwaniu drewna,
- opiniowaniu planu zagospodarowania przestrzennego oraz zmian,
- współpraca w różnych dziedzinnach wynikająca z przepisów prawa lub uwarunkowań lokalnych.
3. Upowszechnianie ekologicznych metod gospodarowania w rolnictwie, leśnictwie – zadanie powyższe realizowane jest przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przy znikomym udziale Gminy.
4. Upowszechnianie zasad gospodarowania wynikających z kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej w celu m.in. zapobiegania zanieczyszcenia wód związkami azotu pochodzącymi ze źródeł rolniczych – zorganizowano szkolenie dnia 7 maja 2006r. zakończone certyfikatem w 2006r. z zakresu Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej które przeprowadzili specjaliści ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Planowane są podobne szkolenia na przełomie 2006/2007 roku.
5. Upowszechnianie wiedzy ekologicznej w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz wśród dorosłych mieszkańców gminy – szkoły podstawowe, gimnazjum i szkoły średnie współpracują z BPN i w ramach współpracy prowadzone są wycieczki ekologiczne, odczyty, konkursy itp.. Dorosłym mieszkańcom organizowane są szkolenia, szkolenia rolników w zakresie budowy zbiorników na gnojówkę, gnojowicę oraz płyt gnojowych.
6. Wspieranie tworzenia grup producentów rolnych oraz ich związków – na terenie gminy brak zainteresowania ze strony rolników w kierunku tworzenia grup producentów rolnych.
7. Upowszechnianie wiedzy o Unii Europejskiej, jej Wspólnej Polityce Rolnej i funduszach przedakcesyjnych – wiedzę o funduszach unii europejskiej mieszkańcom gminy przekazywali pracownicy ODR i AR i MR na szkoleniach w których uczestniczyli również pracownicy Urzędu Miejskiego. Pracownicy Urzędu Miejskiego uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez Urząd Województwa Podlaskiego i Urząd Marszałkowski, dwóch pracowników ukończyło Studium Prawa Europejskiego i chetnie swoją wiedzą dziela się z mieszkańcami Gminy.
III. DZIAŁANIA W ZAKRESIE MONITORINGU ŚRODOWISKA
1.Bieżąca aktualizacja informacji o stanie środowiska i jego ochronie – informacja dotychczas udzielana w formie ustnej przez pracownika Urzedu Miejskiego.
2. Współdziałanie z Inspekcją Ochrony Środowiska w zakresie prowadzenia monitoringu podstawowego i regionalnego m.in. wód, powietrza, hałasu, odpadów –
- Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska dokonuje monitoringu wód wypływających i wpływających do oczyszczalni ścieków z własnej inicjatywy, oraz odcieków i odpadów na wysypiski zgodnie z podpisaną umową.
3. Współdziałanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii i Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w zakresie oceny stanu sanitarno – epidemiologicznego i weterynaryjnego na terenie gminy – gmina współdziała z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w zakresie zwalczania chorób zakaźnych ziwerząt, zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom, wyznaczania kandydatów na rzeczoznawców do oszacowywania zwierząt zabitych z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej lub skierowanych do uboju sanitarnego albo padłych w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez te organy
4. współdziałanie z Inspekcją Ochrony Roślin w zakresie stanu ochrony fitosanitarnej na terenie gminy , w tym utworzenie stacji kontroli opryskiwaczy – wspóldziałanie z Inspekcją Ochrony Roślin polega na informowaniu rolników o sposobach i terminie stosowania zabiegó zwalczających choroby , chwasty oraz szkodniki. Stacji kontroli opryskiwaczy nie ma. Uprawniona osoba dokonuje przeglądy opryskiwaczy w poszczególnych wsiach i wydaje atesty
5. Prowadzenie ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania ( art. 3, ust. 3 ustawy z dnia 13.09.1996r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Dz. U. Nr 132, z póź.zm) – ewidencji nie prowadzono.
6. Prowadzenie ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków w celu kontroli częstotlliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych ( art. 3, ust. 3 ustawy jak w lit. e) – ewidencji nie prowadzono.
IV. działania w zakresie leśnictw i ochrony przyrody.
1. Obejmowanie przez radę gminy cennych przyrodniczo terenów ochroną prawną (wyznaczanie obszarów chronionego krajobrazu, uznanie za pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo- krajobrazowe na podstawie art. 34 ustawy z dnia 16.10.1991r o ochronie przyrody)
– planem zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta Goniadz określono obszary, grunty, rejony objęte szczególną ochroną,
- przyjętym planem ochrony BPN określono obszary krajobrazu chronionego, pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne itp.
2. Pomoc w zalesianiu gruntów nie przydatnych do produkcji rolnej (przeznaczonych do tego celu w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego) realizowanym w ramach Krajowego Programu Zwiększania Lesistości – informowano rolników o zasadach zalesiania gruntów.
3. Podjęcie działań zmierzających do rozwiązania problemu szkód wyrządzonych przez bobry i zwierzęta łowne – udzialano informacji o możliwościach uzyskania odszkodowania za wyrządzone szkody przez bobry i zwierzęta łowne.
4. Pomoc w realizacji programów rolno – środowiskowych finansowanych z programu SAPARD – uczestniczenie w organizowaniu szkoleń z zakresu programów rolno – środowiskowych; szkolenia prowadzone były przez WWF – Polska Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody oraz ODR Mońki.
5. Możliwość uznawania przez radę miejską za park gminny terenów pokrytych drzewostanem o charakterze parkowym – art. 34a ustawy wym. w pkt 1 – brak terenów posiadających drzewostan o charakterze parkowym.
Metryka strony